Balti kett 30

Esmaspäeval, 16. septembril 2019, tähistasime 30 aasta möödumist Balti ketist.

„Kas tõesti on kõigest sellest juba 30 aastat möödas?“ imestasid külalised, kes osalesid Eesti, Läti ja Leedu saatkondade poolt korraldatud ühisüritusel Astor kinos, Ateena südalinnas.

Selleks, et tollaseid sündmuseid vääriliselt meenutada ja meie Kreeka sõpradele, kolleegidele ja kogukonna liikmetele Baltimaade iseseisvumise lugu tutvustada, näitasime Ólafur Rögnvaldssoni suurepärast dokumentaalfilmi

See film räägib Jón Baldvin Hannibalssonist, endisest Islandi välisministrist, kes sattus 1991. aastal enesegi jaoks mõneti ootamatult ajaloosündmuste näitelavale ning sai hiljem Baltimaade hääleks rahvusvahelisel areenil. Augustiputši järel astus väike Island esimesena suure sammu, taastunnustades Eesti Vabariiki juba kaks päeva pärast iseseisvuse väljakuulutamist. Hannibalsson kutsus kolme Balti riigi välisministrid kohe Islandile ning 26. augustil kirjutasid nad Reykjavíkis alla ühisdeklaratsioonile diplomaatiliste suhete kehtestamiseks. Lugu kõigist neist, kes julgesid midagi ära teha siis, kui teised olid vait.

Film jättis vaatajatele sügava mulje ning arutelu Baltimaade iseseisvumisest, koos isiklike meenutustega, jätkus hubase vastuvõtu raames veel pikemalt.

Täname kõiki osalejaid ning Läti ja Leedu saatkonda suurepärase koostöö eest!