Kultuuri- ja haridusalased suhted

Ajalooliselt on kreeka-katoliku usk esimene ristiusk, millega eestlased misjonäride kaudu lähemalt kokku puutusid. 11. sajandil ehitati Tartusse esimene õigeusu kirik ning 1920. a oli neid juba 158.

Tartu Ülikoolis saab õppida kreeka keelt ja kirjandust.

Alates 1995. a on kreeka kultuuri uurivatele teadlastele ja kraadiõppe üliõpilastele stipendiume ja rahalisi toetusi jaganud nii Alexander S. Onassise Fond kui ka Kreeka Riiklik Stipendiumi Fond. Lisaks toimub Euroopa Liidu kõrgharidusprogrammi Erasmus raames ka ülikoolide üliõpilasvahetus. Tartu Ülikooli partnerid on Ateena Rahvuslik Ülikool (National University of Athens) ning Thessaloniki Aristotelese Ülikool (Aristotle University of Thessaloniki). Esimene tudengivahetus oli 1999/2000 õppeaastal ning tihe üliõpilasvahetus kahe riigi vahel on jätkunud.

Eesti keelde on tõlgitud üle 30 kreeka kirjandusteose, nende hulgas Aisopose, Homerose, Platoni ja Sophoklese ning Kavafise, Elitise, Karagatsise, Hadzise ja Asimakopoulose töid.

2013. suve lõpus  sai registreeritud Eestis MTÜ „Kreeka Eesti Kultuuriselts“.

Eesti muusikasündmused Kreekas viimastel aastatel:

2013. a osalesid Parnassos Hallis toimuval 9. klaverifestivalil „Around the Piano“ Eesti muusikud Sigrid Kuulmann (viiul), Aare Tammesalu (tšello) ja Marko Martin (klaver). Kava „Tallinn – Vienna – Athens in 80′ minutes“ kanti ette koos Austria muusikutest koosneva ansambliga Trio VanBeethoven Vienna. Esitati  Franz Joseph Haydni, Ludwig van Beethoveni, Sergei Rahmaninovi and Erkki-Sven Tüüri teosed.

2011. a suvel Hortus Musicuse kontsert Rhodose saarel; 2010. a Estonia poistekoori kontserdid Ateenas, Larissas, Melivias ja Thessaloniki Dimitria Festivalil; Villu Veski – Tiit Kalluste Naxose saarel; Duo UMA (Robert Jürjendal, Aleksei Saks) Thessalonikis, Püha Ristija Johannese Eelkäija kloostris Larissa lähedal ja Ateena džässifestivalil; Tobiase keelpillikvartett ja Andres Uibo – Aare Tammesalu Ateenas;

2009. a duo Villu Veski – Tiit Kalluste kavaga „Põhjala hääled” Ateenas ja Põhja-Kreekas, Tobiase keelpillikvartett ja Sofia Joons – Maarja Nuut;

2008. a Tõnis Mägi, Kärt, Jaak, Ants ja Mart Johanson Ateenas;

Kreeka folklooriansamblid on sagedased külalised rahvusvahelisel folkloorifestivalil Baltica.

Kreeka muusika ansambel Eestis “Zorbas” tähistas 2010. a oma kümnendat aastapäeva.

Eesti filmid on olnud edukad Kreeka filmifestivalidel:

2014. a oktoobris – novembris toimuval Thessaloniki Filmifestivalil osaleb  kolm eesti linateost – Veiko Õunpuu lavastajakäe all valminud „FREE RANGE – Ballaad maailma heakskiitmisest”. Ilmar Raagi Me ei tule tagasi ja Martti Helde „Risttuules“. Viimatimainitud osaleb festivali ametlikus võistlusprogrammis.

2010. a sai Anu Auna lühimängufilm „Vahetus“ Thessaloniki lühifilmide festivalil silmapaistva kinokunsti saavutuse auhinna;

2008. a toimunud 48. Thessaloniki Rahvusvahelisel Filmifestivalil sai Veiko Õunpuu „Sügisball” parima režissööri tiitli ja 1. Korintose filmifestivalil parima meesnäitleja auhinna Andres Maimiku ja Rein Tolgi „Jan Uuspõld läheb Tartusse” nimiosaline.

Kreekas on linastunud ka Imbi Paju dokumentaalfilm „Soome lahe õed” (2010), varasematel aastatel Sulev Keeduse “Georgica”, Peeter Simmi „Georg” ja “Head käed”, Liivo Niglase dokumentaalfilm “Brigaad” ning Mait Laasi, Ülo Pikkovi, Janno Põldma ja Priit Pärna animafilmid.

Pimedate Ööde filmifestivalil on igal aastal linastunud mõni Kreeka film. 2012. a PÖFFi fookuses oli Kreeka viimase paari aasta ekraaniteoste paremik ja postuumselt sai PÖFFi elutöö auhinna Euroopa autorifilmi väljapaistvamaid stiilimeistreid Theo Angelopoulos (1936-2012).

Toimunud näitused:

2013. a. juulikuus avati Korfu Linnagaleriis eesti kunstnike rühmanäituse “Two-way street. Contemporary Estonian painting”. Näituse korraldamine toimus koostöös aukonsuliga Korful, Korfu Linnagalerii ja Korfu kohaliku omavalitsusega ning Eesti Kunstnike Liidu ja Kultuurkapitali toetusel. Näitusel osalesid Eesti Kunstiakadeemia maali õppejõud Jaan Toomik ja Vano Allsalu ning magistrandid Mihkel Ilus ja Mihkel Maripuu.

2011. a Larissas Eesti kindanäitus; 5 Eesti ehtekunstniku Anneli Tammiku, Kaire Ranniku, Ketli Tiitsare, Kristi Paapi ja Maria Valdma näitus Ilias Lalaounise ehetemuuseumis;

2008. a Eesti loodusfotod American Community School of Athens’is;

2007. a Kristi Paap Ateenas rahvusvahelisel ehtenäitusel „Challenging the Cathelaine”;

2004. a üheaegselt Pärnu Moodsa Kunsti muuseumis ja Ateena Frissirase muuseumis paarisnäitus “Jumal muutub inimeseks”, kus osalesid nii Kreeka kui ka Eesti kunstnikud;

2003. a Ateenas Aarne Maasiku fotokogu ning Jaan Toomiku, August Künnapu ja Liina Siibi projekt “Cinema – it’s a lie!”